What can we help you find today?

Parental login
Staff & Governors
Team Departments Professional

Staff List

Senior Leadership Team

Mrs M Gardiner Legge, MA (Oxon), PGCE (Hong Kong), Headmistress

Mrs R Frier, BSc Hons (Bristol), FCA, Bursar

Mr D Mitchell, MA (Hull), MSc (York), BA Hons (Warwick), PGCE (UWE), Director of Studies

Mrs K de Ferrer, MA (Leeds), BA Hons (USA), PGCE (London), Director of Pastoral

Mr J Hart, MA (London), BA Hons (London), Director of Sixth Form

Mr M Taylor, BSc Eng (London), PGCE (Greenwich), MBCS, CITP, Director of IT

Ms A Morgan, MCIM, MIDM, Director of Marketing & Admissions

Mr J Gale, MSc (Oxford), BSc (Plymouth), PGCE (Exeter), Director of Boarding

Miss W Reynolds, BEd Hons (Liverpool), Director of Co-Curricular

Mrs E Boryer, BSc Hons (Bristol), AMAC (Manchester), Cert SDL CMI (Manchester), Director of Development

 

Chaplain

Fr D Clues, BD Hons (London), Cert.Theol. (Oxon), PGCE (London), Chaplain

 

Academic Staff

Art & Textiles

+* Mrs E Feilen, MA (Goldsmiths), BA Hons (ECA), PGCE (Cambridge), Subject Leader & Head of Faculty

Miss H Smith, BA Hons (Aberystwyth), PGCE (Bath Spa), Art

Miss J Losq, MA (UCL), BA Hons (Cambridge), BA Hons (RCA), Art

Mr B Crawshaw, BA Hons (Glasgow), Art Technician

Business

* Mrs G Kendall, BA Hons (Reading), PGCE (London), D&B Diploma in Credit and Financial Analysis, Teacher in Charge

Cookery

* Mrs M Blackburn, BEd Hons (Cardiff), Subject Leader

Miss P Fairclough, BA Hons (Oxford Brookes), Adv Cert Leiths Food & Wine, Cookery

Dance

Mrs N Shaw, BA (West Sussex), ALAM, RAD.TC, AISTD, Dance

Drama and Theatre Studies

* Mrs L Halcrow, BA Hons, PGCE (Central Sch of Speech & Drama), Subject Leader

Mrs K de Ferrer, MA (Leeds), BA Hons (USA), PGCE (London), Drama

Mrs N Shaw, BA (West Sussex), ALAM, RAD.TC, AISTD, Drama / Dance

English

* Mrs S Shirwani, MA (Oxon), BA, MA (London), GTP (Reading), Subject Leader

# Mrs C Fowler-Whale, BA Hons (Canterbury), MA (Kent), PGCE (Reading), English, Highly Able & Scholarship Coordinator

Miss C Jackson, BA (Exeter), PGCE (Exeter), English

Geography

* Mrs L Worrall, BSc Hons (Kingston), PGCE (Kingston), Geography

Miss C McSwiggan, MA (Dublin), BA Hons (Dublin), PGCE (Canterbury), Geography

History & Politics

* Dr C Bradshaw, PhD (St Andrew’s), MA (St Andrew’s), BA Hons (Exeter), PGCE (Gloucester), Subject Leader

Mr D Mitchell, MA (Hull), MSc (York), BA Hons (Warwick), PGCE (UWE), History & Politics

Mr J Hart, MA (London), BA Hons (London), History & Politics

Miss C McSwiggan, MA (Dublin), BA Hons (Dublin), PGCE (Canterbury), History

History of Art

* Ms J Meeson, BA Hons (East Anglia), Teacher in Charge

ICT

* Mrs R Millns, BA Joint Hons (Wales), Postgraduate Management Certificate (Wales), GTP (RBWM), Teacher of ICT, Careers & Outreach

Latin & Classical Civilisation

+* Mr A Valner, MA (Nottingham), BA (Nottingham), PGCE (London), Subject Leader

* Dr D Stobart, PhD (Cambridge), PGCE (Utrecht), Latin & Classical Civilisation

Mathematics

+* Mrs Z Benjamin, BSc Hons (Reading), PGCE (Bath), Subject Leader & Head of Faculty

Mr G Benjamin, MSc (Bath), PGCE (Bath), Mathematics

Mr J Doyle, BA (Canberra), Dip. Ed (Canberra), Mathematics

Miss K Johnson, Teaching Cert (Nottingham), Mathematics

Modern Foreign Languages

* Mr F Troublé, MA (Paris), PGCE (London), Bccomm (DUT de Commerce), MFL Co-ordinator

Mrs F Rayner, MA (Strasbourg), PGCE (Oxford Brookes), French & Spanish

* Mrs A Pullen, BA Hons (Cordoba), Teacher in Charge Spanish

Miss M Plaquin, French Assistant

Miss F Garcia, MSPE (Malaga), Spanish Assistant

Mr T Chatzivadaris, MA (London), BA (Athens), Greek

Ms K Davies, PGCE (Oxford Brookes), Dip. Teaching, German

Mr K Forrester, BA (Tokyo), Japanese

Ms A Khoursheen, MA (Surrey), BA (Aleppo), Diploma in Translation (Aleppo), Arabic

Mrs M Strain, Diploma – Foreign Languages (Moscow), Russian

Ms S Zhou, BA (Birmingham), BA (Beijing), Chinese

Music

* Mrs J Dance, BA Hons (Birmingham), PGCE (Birmingham), LRAM, Director of Music

Miss S M Kong, MA (Birmingham City), BA Hons (UCSI University Malaysia), PGCE (Buckingham), Advanced Piano Studies (Franz Liszt Academy of Music), FTCL, Assistant Director of Music

Mr S Ash, Diploma in Music (New York), Drums

Mr K Bulford, BA Hons (Swansea), Drums

Mr N Charlton, BA Hons (mus ed), LTCL, Cello

Ms L Head, LTCL, FTCL, Brass

Mrs L Elliott, BA Mus (RSAMD Glasgow), Harp

Mr P Ford, BA Hons (Open & London), MMus conducting (Surrey), Piano

Mrs R Heathcote, BMus Hons (Kent), PGCE (Reading), Oboe

Mr A Hooley, CMI Level 4 & 5 in Management and Leadership, Clarinet

Mr G Horton, BEd (London), Singing

Miss S Jubert, BMus Hons, PGCE (Oxford Brookes), Piano

Miss A Kryvanos, BMus Hons (Royal Welsh College of Music and Drama), Guitar

Mrs J Minns, LTCL Flute (Trinity College of Music), ABRSM, Flute/Piano

Miss H Woodruff, BMus Hons (Ohio USA), MA (Reading), MA (London), Flute

Photography

* Miss K White, BA Hons (Oxford Brookes), ABIPP, Teacher in Charge

Mrs M Butler, BA Hons (TVU), Photography Technician

Physical Education

+ Miss W Reynolds, BEd Hons (Liverpool), Head of Faculty

* Miss C Willimott, BA Hons (Southampton), PGCE (Hertfordshire), Head of Sport

Miss J Talbot, BPhysEd (Otago, NZ), PE

Mrs C Papadopoulos, BSc Hons (Surrey), PGCE (Brunel), PE

Mrs G Glimmerveen, Equestrian

Mr A Turner, LTA, CCA, BTCA, Tennis Coach

Mr A Moir, LTA Registered, Registered Professional BTCA, Tennis Coach

PSHE

* Mrs A Diaz, BA Hons (Open), Cert Ed (Cambridge), Teacher in Charge

Psychology

* Mr C Confait, BSc Hons (Essex), GTP/PGCE (Kingston), Teacher in Charge

Religious Studies

* Ms K Oster, Fil. Mag. (Linkoping), PGCE (Cambridge), Subject Leader

Fr D Clues, BD Hons (London), Cert.Theol. (Oxon), PGCE (London), Religious Studies

Science

+* Miss C Wells, BSc Hons (Bath), PGCE (Exeter), Science Coordinator, Head of Faculty, Assistant Director of Studies

* Mr J Lawson, MSc (Leeds), MPhys Hons (USA), PGCE (Leeds), Teacher in Charge – Physics

* Mrs B Clench, BSc (Penn State), Secondary Education Certification (State of PA), Teacher in Charge – Chemistry

* Ms L Johnson, Teacher in Charge – Biology

Mrs A Ellis, BEd (Bedford), Science

Mrs A Milner, HND Applied Biology (Ulster), Bsc Biology/Ecology (Ulster), Senior Science Technician

Mr I Whitehurst, BA (Surrey), Science Technician

ACADEMIC KEY
+ Head of Faculty
* Subject Leader / Teacher in Charge
# Highly Able Co-ordinator

 

Teaching & Learning Support

Spectrum (Learning Support & EFL)

* Mrs R Colley, BA Hons (Oxford Brookes), PGCE (Roehampton), SpLD Level 5, CPT3A, TEFL (London), SENCo

Mrs S Simpson, BEd (Birmingham), Postgraduate Diploma in Dyslexia & Literacy (York), SEN

Mrs M Battleday, HLTA Maths, NOCN Speech and Language, ADHD, Dyspraxia, Dyslexia, SEN

Mrs A Jones, HLTA Maths, Diplome de Langues (Paris), SEN

Dr M Snow, PhD (London), MA Hons (Aberdeen), MSc (Robert Gordon), PGDip (Aberdeen), CELTA, FHEA, EFL

Teaching Support & Co-ordinators

Mrs N Tenorio, Examinations Officer

Mrs H Fernandes, MSc (Sheffield), BA Hons (Brighton), Librarian

Mrs D Hunt, Duke of Edinburgh Co-ordinator

Mrs G Glimmerveen, Equestrian Co-ordinator

Mrs M Butler, BA Hons (TVU), Photography Technician

Mrs A Milner, HND Applied Biology (Ulster), Bsc Biology/Ecology (Ulster), Senior Science Technician

Mr I Whitehurst, BA (Surrey), Science Technician

ACADEMIC KEY
* Subject Leader

 

Pastoral

Pastoral

* Mrs K de Ferrer, MA (Leeds), BA Hons (USA), PGCE (London), Director of Pastoral

* Mr J Hart, MA (London), BA Hons (London), Director of Sixth Form

Mrs A Ellis, Deputy Director of Sixth Form

Mr A Valner, MA (Nottingham), BA (Nottingham), PGCE (London), Head of House – Austen

Mrs C Fowler-Whale, BA Hons (Canterbury), MA (Kent), PGCE (Reading), Deputy Head of House – Austen

Miss J Talbot, BPhys Ed (Otago, NZ), Head of House – de Valois

Mrs M Battleday, HLTA Maths, NOCN Speech and Language, ADHD, Dyspraxia, Dyslexia, Deputy Head of House – de Valois

Miss K White, BA Hons (Oxford Brookes), ABIPP, Head of House – Seacole

Miss C Jackson, BA (Exeter), PGCE (Exeter), Deputy Head of House – Seacole

Mr J Doyle, BA (Canberra), Dip. Ed (Canberra), Head of House – Somerville

Mr G Benjamin, MSc (Bath), PGCE (Bath), Deputy Head of House – Somerville

Mrs L Worrall, BSc Hons (Kingston), PGCE (Kingston), Head of Lower School

Mrs A Diaz, Cert Ed (Cambridge), BA Hons (Open), Day Girls Co-ordinator

Boarding

* Mr J Gale, MSc (Oxford), BSc (Plymouth), PGCE (Exeter), Director of Boarding

Miss M Armstrong, BA Hons (Dublin), Higher Dip Ed (Dublin), Deputy Director of Boarding & Teaching Housemistress

Miss P Sutton, Dip Teaching & Learning (Canterbury NZ), BA Hons (Winchester), Teaching Housemistress Lower School

Miss S Crafer, NNEB, RSH, Boarding Manager

Ms A Brooks, Housemistress – Form IV

Mrs J Liepa, BA Hons (London), PGCE (Middlesex), Housemistress – Form V

Miss S Broomfield, Housemistress – LVI Form

Mrs P Munro, BSA Boarding Diploma, Housemistress – UVI Form

Mrs P Kerley, Housemistress – UVI Form

Mrs S Bush, BA Hons (Exeter), PGCE (Exeter), Evening Housemistress

Mrs S Jackson, Evening Assistant Housemistress

Miss ER Carling, Resident Scholar

Miss I Crocker, Resident Scholar

Surgery

* Sister M Couzens, RGN, Senior Nursing Sister

Sister E Warrington, RNC, Nursing Sister

Sister L Brazel, RGN, BSc Hons (London), Nursing Sister (Weekends)

Miss S Lambert, BSc, PGDip, MSc, HCPC, MCSP, AACP, Physiotherapist

Ms M Jemmett, BSc Hons (London), HE Dip Counselling (Bucks), School Counsellor

PASTORAL KEY
* Manager

 

Support Staff

Administration

Mrs A Hoo, PA to the Headmistress

* Mrs C Bradberry, Administration Supervisor & PA to the Director of Studies

Mrs V Williams, BA Hons (Durham), CPRS, PA to the Directors of Pastoral & Co-curricular

Miss E Bridge, Receptionist & School Administrator

Mrs D Chapman, School Administrator

Bursary

* Mrs R Frier, BSc Hons (Bristol), FCA, Bursar

Mrs L Farrin, Deputy Bursar

Mrs D Davies, Accounts Administrator

Mrs V Boxhall, Accounts Administrator

Development

Mrs E Boryer, BSc Hons (Bristol), AMAC (Manchester), Cert SDL CMI (Manchester), Director of Development

Facilities

* Mr S Bennett, Facilities Manager

Mr P Brown, Foreman

Mr A Roberts, Electrician

Mr A Lata, Facilities

Mr S Climpson, Head Groundsman

Mr C Lynch, Apprentice Groundsman

Fellowship

Mrs R Farha, Fellowship Co-ordinator

Housekeeping

* Mrs R Tatum, NVQ Business Mgmt, Dip Music (Ukraine), Housekeeping Manager

Ms H Beacham, Housekeeping Supervisor

Mrs D Prendergast, Housekeeping Supervisor

Mr J Badley, Housekeeping Cleaner

Ms L Beaugie, Housekeeping Cleaner

Mrs L Brown, Housekeeping Cleaner

Miss S Carter, Housekeeping Cleaner

Mrs R Gordge, Housekeeping Cleaner

Mrs L Jefferys, Housekeeping Cleaner

Miss D Jennings, Housekeeping Cleaner

Mrs I Kwiatwowska, Housekeeping Cleaner

Mrs C Ledwich, Housekeeping Cleaner

Mrs S Mason, Housekeeping Cleaner

Mrs I Plank, Housekeeping Cleaner

Mrs N Vis, Housekeeping Cleaner

Mrs S Waghorn, Housekeeping Cleaner

IT Systems

* Mr M Taylor, BSc Eng (London), PGCE (Greenwich), MBCS, CITP, Director of IT

Mr S Rendall, BSc Hons (UWE), IT Administrator

Mr A Simon, IT Technician in Residence

Marketing & Admissions

* Ms A Morgan, MCIM, MIDM, Director of Marketing & Admissions

Mrs I Hutchings, BSc Hons (Open), Registrar

Ms E Massey, Marketing & Events Assistant

Ms J Woodhams, Admissions Assistant

Drivers

Steve Luckhurst, Driver

Ken Gregory, Driver

Guy Coxell, Driver

Swimming Pool

* Mr D O’Toole, Swimming Pool Manager

SUPPORT KEY
* Manager/Supervisor